11. února 2019

Druhý ročník Participativního rozpočtu do škol úspěšně uzavřen

Městská část Brno-střed připravila druhý ročník projektu Participativní rozpočet do škol. Opět se zapojilo všech 11 základních škol, které městská část zřizuje. Částka, která byla vyčleněna každé škole na realizaci vítězných projektů, činila 35 000 korun. Brno-střed je stále jedinou městskou částí, která dává žákům možnost vybrat si způsob, jak svou školu vylepšit.

Žáky v projektu od začátku až do konce provází koordinátor, který zároveň spolupracuje s radnicí městské části. Proces Participativního rozpočtu má několik fází. Od počáteční přípravy, přes navrhování a propagování projektů, po hlasování a realizaci.

Kromě toho, že si žáci mohou sami rozhodnout, co ve své škole chtějí, přináší participativní rozpočet i další výhody. Žáci si osvojí principy demokratického systému, posílí schopnost rozhodovat se, naučí se pracovat v týmu a komunikovat nejen mezi sebou, ale i veřejně vystupovat před ostatními.

„Tento projekt je obecně pro žáky velkou příležitostí nejen vymyslet nápad, ale i se naučit vystupovat před ostatními žáky a zvládnout argumentovat,“ okomentovala participativní rozpočet Mgr. Petra Franková, koordinátorka ze ZŠ Hroznová. Kromě toho dostává prostor při propagaci projektů i jejich fantazie. Jak na svůj nápad upozorní, je jen v jejich režii, mohou vylepovat plakáty, do tříd roznést letáčky, fotit, natáčet videa a podobně. Celý projekt vrcholí hlasováním a realizací vítězného nápadu.

A jaké projekty měly největší úspěch? Na ZŠ Antonínská si žáci odhlasovali rekonstrukci toalet, stejně tak na ZŠ Hroznová a Husova. Na ZŠ Bakalovo nábřeží měl největší úspěch nápad vytvořit relaxační místnost a pořídit florbalový set a volejbalovou síť. Pořídit lepší židle do učeben informatiky, podsedáky na židle na druhém stupni a soupravu pro pokusy se světlem si přáli žáci ze ZŠ Křídlovická.

„Na naší škole jsme postavili parametry projektů tak, že mohl vyhrát jen jeden. Nakonec z pěti projektů, které všechny postoupily do hlasování, zvítězil projekt s názvem Stolní fotbaly a pingpongy-hravá třída, který spočíval v nákupu stolních fotbalů, pingpongových stolů a vybavení na hru do budovy našeho prvního stupně. Vybavení mohou nyní žáci využívat o přestávkách a zároveň i v hodinách tělesné výchovy. Celkem se hlasování zúčastnilo 147 ze 180 dětí z 1. až 4. tříd,“ představil vítězný projekt ze ZŠ náměstí 28. října koordinátor Martin Pírko. Věříme, že realizované nápady dětem školu zpříjemní a přinesou jim radost. Všichni zvládli projekt Participativní rozpočet do škol na výbornou, zejména zásluhou koordinátorů, kterým patří velký dík za to, že projektu věnovali svůj čas a energii. Zajímají vás vítězné projekty ze všech 11 základních škol? Najdete je na paro.brno-stred.cz/vice-informaci/.

Důležité odkazy