Domovnické minimum bezplatně proškolí další zájemce, nejvyšší čas se přihlásit
Jedinečná možnost zapsat se do bezplatného kurzu a být díky němu o krok napřed, se otevírá všem vlastníkům a správcům nemovitostí i domovníkům. Účastníci se v něm mimo jiné dozvědí, jak předejít možným nepříjemnostem sousedského soužití a také to, jak důležitá jsou včas a jasně stanovená pravidla. Právě i díky nim lze úspěšně předcházet situacím, které by si jinak žádaly složitá řešení.
Praxe ukazuje, že předvídavost majitelů nemovitostí, jejich správců i domovníků je na místě. A povědomí o tom, co dělat, aby se nesrovnalosti v domech nestaly jen opakovaným balancováním na tenké hraně mezi prevencí a represí, s ní jde ruku v ruce.
Tříměsíční kurz Domovnického preventivního minima organizuje Městská policie Brno, která se při jeho přípravě zabývala všemi důležitými aspekty. Řada konzultací s odborníky z mnoha oborů se odrazila v koncepci celého vzdělávacího programu zaměřeného na základní znalosti a dovednosti v oblasti komunikace i na zvládání konfliktních situací. Podstatná část přednášek se věnuje třeba smírnému řešení sporů a komunikaci se složkami integrovaného záchranného systému. Zkušenosti ukázaly, že smysluplné a účinné fungování domovníků vyžaduje i jejich kvalifikovanou přípravu, která jim umožní být pro nájemníky bytových domů užitečným partnerem.
Mezi lektory programu čerpajícího i z poznatků Domovnické akademie, která se již dočkala ocenění, budou expertiz Policejního prezidia PČR, Hasičského záchranného sboru JmK, z Cechu mechanických zámkových systémů ČR, z Útvaru policejního vzdělávaní a služební přípravy i z Asociace technických bezpečnostních služeb ČR či z Psychiatrické nemocnice Brno.
Vítané poznatky z kurzu pro správce domů, který měl loni premiéru a je vhodný jak pro muže, tak pro ženy, shrnula paní Zdeňka, jedna z účastnic: "Díky tomuto kurzu se nám zrovna tento týden podařilo schválit stanovy SVJ včetně jinak problematických pasáží. Svým povědomím jsem zaskočila i zaměstnance z bytového družstva."
"Účastníci načerpají užitečné informace o možnostech sociálních služeb a prevence kriminality či požárů, které se k bezpečnému bydlení také vážou. Přednášky se zabývají i optimálním nastavením mechanických i elektronických systémů pro zabezpečení bytových domů. Část výuky se zaměřuje na informace o některých poruchách osobnosti, s nimiž se lze v rámci sousedských vztahů setkat," říká autor a vedoucí projektu Luboslav Fiala. Chybět nebude ani orientace v normách v oblasti přestupkového, trestního a občanského práva.
Cyklus přednášek domovnického preventivního minima se uskuteční od září do prosince, a to vždy ve středečních odpoledních čtyřhodinových blocích. K účasti na něm je potřeba se předem přihlásit. Díky dotacím statutárního města Brna je celý vzdělávací program pro všechny účastníky ZDARMA. Pro ročník 2017 je limit 30 přihlášených. Výuka proběhne v Areálu dopravní výchovy a vzdělávání Městské policie Brno na Bauerově 7.
Více informací a přihlášku najdete na https://www.mpb.cz/domovnicka-akademie/da/zapis/