12. listopadu 2016

Čtvrtá Národní potravinová sbírka

Ve více než 100 Tesco obchodech mohou zákazníci darovat potraviny

V sobotu 12. listopadu bude v Česku probíhat čtvrtý ročník Národní potravinové sbírky. Do darování potravinových přebytků se mohou zapojit velké společnosti, ale i jednotlivci. Jedním z iniciátorů této sbírky je Tesco, které se i letos do potravinové sbírky hrdě zapojí. Zákazníci tak budou moci ve 103 obchodech Tesco po celé republice od 8:00 do 20:00 v sobotu 12. listopadu koupit potraviny, které budou prostřednictvím České federace potravinových bank rozděleny lidem v nouzi.

Všechny potraviny, které se během druhé listopadové soboty vyberou, půjdou do charitativních organizací, které poskytují pomoc zejména matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám, dětem z dětských domovů a seniorům. Tesco celkový dar svých zákazníků navýší o dalších 20 procent. I letos sbírku organizuje platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou Federací potravinových bank a Armádou spásy.
Společnost Tesco úzce spolupracuje s Českou federací potravinových bank už od roku 2013. Nejprve se darovaly hlavně trvanlivé potraviny. V září loňského roku Tesco spustilo pilotní program na darování čerstvých potravin, který dopadl velmi úspěšně. „Od července letošního roku jsme proto rozšířili program na darování čerstvých potravin do dalších 42 našich obchodů. Nyní 67 prodejen z celé České republiky pravidelně daruje potravinové přebyty v podobě jak trvanlivých potravin, tak i ovoce, zeleniny a čerstvého pečiva,” říká Yana Pancheva, manažerka společenské odpovědnosti. Od začátku spolupráce až do dnešního dne se tak podařilo darovat více než 409 tun potravin.
Na středoevropské konferenci “No Food to Waste” v Budapešti oznámilo Tesco svůj závazek, že do roku 2020 se budou všechny obchody Tesco podílet na darování potravinových přebytků potřebným. V současnosti daruje denně potravinové přebytky více než 280 obchodů Tesco ve střední Evropě, do konce roku by tento počet obchodů měl stoupnout až na 340. Přepočteno na počet jídel, do letošního léta Tesco ve střední Evropě darovalo přes 5 000 tun potravin, což odpovídá téměř 13 milionům jídel. Z toho 409 tun pochází z Tesco ČR.
Darování potravin a pomoc lidem v nouzi
Skoro desetina obyvatel Česka, což představuje zhruba jeden milion lidí, žije pod hranicí příjmové chudoby.
Podle údajů neziskových organizací vyhodí každý Čech za rok v průměru 63 kg potravin.
Potravinové banky podporuje v České republice více než 350 organizací a sociálních institucí. Především je o azylové domy a noclehárny pro bezdomovce, komunitní centra, dětské domovy, hospice a další organizace, které pomáhají lidem v nouzi.

Důležité odkazy