11. března 2019

Bonjour Brno

Ve dnech 1. až 28. dubna ožije Brno francouzskou kulturou. Festival Bonjour letos oslaví 25. výročí vzniku a u té příležitosti bude v Otevřené zahradě Nadace Partnerství zasazen strom česko-francouzského přátelství. Opravdu pestrý a nabitý program navíc zahájí literární večer věnovaný 90. narozeninám francouzského spisovatele českého původu Milana Kundery. Festival pořádá Alliance Française Brno za finanční podpory statutárního města Brna.

Podtitulem letošního jubilejního ročníku je Tradice v pohybu: „Odkazuje na čtvrtstoletí trvající zájem Brňanů o francouzskou a frankofonní kulturu a zároveň na nejnovější kulturní trendy. Slovem pohyb jsme chtěli vyjádřit neustálé interakce mezi umělcem a divákem,“ vysvětluje ředitel Alliance Française Brno Jiří Votava.

Každoroční program festivalu je opravdu nabitý a vybere si každá věková kategorie. Různorodost festivalových akcí si klade za cíl oslovit co nejširší publikum. „Zvláštní zřetel bereme na nejmladší a mladé publikum, které se bude na festivalu podílet v roli diváka i účinkujících. Kultura jakožto univerzální dorozumívací prostředek aktivně odstraňuje mezigenerační a sociální bariéry, k čemuž chce festival Bonjour Brno přispět,“ dodává Votava

Literární večer k poctě Milana Kundery

Letošní program zahájí 1. dubna veřejné čtení 3 + 3 úryvků z románů spisovatele Milana Kundery (*1. 4. 1929 v Brně). Samozřejmě jak v českém, tak i francouzském přednesu. Po čtení proběhne slavnostní zahájení výstavy „Milan Kundera (neztracen) v překladech“, kterou připravila Moravská zemská knihovna, jeden z partnerů festivalu. „Dárkem k narozeninám pak bude pamětní kniha od účastníků festivalu se vzkazy pro pana Kunderu,“ říká produkční festivalu Aude Stulírová Martin.

Vybere si každý

Následovat bude celá řada zajímavých akcí – francouzské filmy v Kině Art, gastronomický zážitek v Otevřené zahradě, koncerty, divadelní představení, akce pro děti, komentovaná prohlídka Po stopách Francouzů v Brně, street art graffiti a francouzská tancovačka na Obilním trhu, retrospektivní výstava plakátů festivalu nebo tradiční francouzský trh Le Rendez-vous na piazzettě před Místodržitelským palácem.

Narozeninová oslava

Opravdovou lahůdkou bude neotřelá narozeninová party festivalu v sídle Alliance Française Brno. A jako každoročně bude festival zakončen pétanquovým turnajem v parku Lužánky.

Bonjour Brno

Posláním festivalu je vytvořit atmosféru, která návštěvníky pomyslně přenese do jiné země, do magického prostoru, ve kterém mohou všichni bez rozdílu věku, národnosti či jazyka prožít společné dobrodružství.

 

Více informací k programu na www.bonjourbrno.cz, Facebooku Bonjour Brno a Instagramu afbrno.

Důležité odkazy