Divadlo Polárka

Divadlo Polárka hraje během dne pro děti a mládež, večer pro dospělé - na mateřské scéně i na zájezdech. Pro nejmenší hledá neznámé a zajímavě zpracovává známé pohádky, větším a velkým nabízí především dramatizace a adaptace významných děl české i světové literatury. Sází na autorskou tvorbu a na spojení činoherního, hudebního a tanečního divadla s výraznou výtvarnou stylizací.

Polárku najdete v klidné a hezké ulici, hned vedle mateřské školky, kousek od polikliniky Zahradníkova. Není tedy úplně v centru, ale coby kamenem dohodil od něj. Místo poznáte snadno podle vzrostlého stromu a plakátovací plochy.

Pokud vyrazíte autem, nechejte si raději časovou rezervu na parkování. (A pozor, ulice Tučkova je jednosměrná.) Městskou hromadnou dopravou je to nejlepší trolejbusem číslo 32, nebo tramvajemi 12 a 13.

Amatérským předchůdcem Polárky byl nejprve soubor Loutkového divadla Sokol Brno I, založený již v roce 1930, a posléze divadlo Jitřenka, proslulé zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Po vzniku závodních klubů byla Jitřenka zařazena pod ZK ROH Zbrojovky Brno a získala budovu na Tučkově ulici, která byla na počátku 90. let svěřena do správy městské části Brno-střed.

Umělci z Jitřenky na protest proti způsobu vedení scény a hospodaření vstoupili v listopadu 1998 do stávky a požádali Brno-střed o audit, na základě kterého došlo k výpovědi nájmu Jitřence. Nově vznikající Polárce byly dočasně nabídnuty provozní prostory v klubu Vlněny na Přízové ulici a přidělen manažer. Paralelně začal sedmičlenný soubor divadla svépomocí a bez nároku na odměnu budovat na Tučkově ulici funkční divadelní scénu. První premiérou Polárky – ještě v klubu Vlněna – bylo v prosinci 1998 uvedení pohádky o Honzíkovi a Andulce. V lednu pak v budově na Tučkově ulici uvedla Polárka premiéru pohádky Princezna na hrášku a další rychle následovaly. V následující sezóně se divadlo plně profesionalizovalo, po právní stránce fungovala Polárka jako obecně prospěšná společnost.

 V roce 2003 prošla budova Polárky rekonstrukcí. Divadlo se po pěti měsících, kdy nemohlo hrát na své stálé scéně, dočkalo dostavby foyer, vzduchotechniky, dílny a šaten a rekonstrukce sálu, jeviště, vody a topení.

Po dlouhodobých problémech s financováním bylo rozhodnuto o likvidaci obecně prospěšné společnosti Polárka a v polovině roku 2004 se divadlo – stále pod stejným názvem – stalo jedním z pracovišť "Kávéesky" - kulturního a vzdělávacího střediska Brna-střed.

V lednu 2009 oslavila Polárka 10 let existence. Za svoji první dekádu nastudovala Polárka přes šedesát premiér a odehrála přes tři tisíce představení. Divadlem za tu dobu prošlo přes 100 zaměstnanců, dalších asi 150 bylo externistů.

Kromě vlastní umělecké činnosti Polárka pravidelně spolupracuje s divadelními a hudebními soubory bez stálé scény a zve zajímavé hosty.

KONTAKTY:
Divadlo Polárka
Tučkova 34, 602 00 Brno
telefon: 541 212 912
mobil: 724 042 852
e-mail: info(zavinac)divadlopolarka.cz
web: www.divadlopolarka.cz

 
 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.