Rekonstrukce zastávky na Obilním trhu začíná. Tram café se ukázalo jako nereálné.

Na Obilním trhu právě začíná rekonstrukce chátrající funkcionalistické památky. Opravu této unikátní stavby, která je nemovitou kulturní památkou, zajišťuje radnice městské části Brno-střed za finančního přispění statutárního města Brna.

„Zastávku opravíme ve smyslu jejího původního užívání, tedy aby mohla sloužit jako přístřešek. Plány předešlého vedení radnice proměnit ji na kavárnu a zprovoznit i veřejná wc se ukázaly jako nereálné. Jednak byl problém s vodovodní a kanalizační přípojkou a jednak by z pohledu dnešních přísných norem prakticky nešlo zprovoznit toalety, respektive ano, ale za cenu naprosto neúměrných nákladů. Bohužel se podcenila i kvalitní komunikace s památkáři,“ popsal konečnou plánovanou podobu i důvody, které k rozhodnutí vedly, místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula.

Podle místostarosty budou původní konstrukce maximálně zachovány, obnovený přístřešek bude přesně tvarově kopírovat původní řešení. Vnější sokly budou opatřeny vrstvou pemrlovaného umělého kamene, skleněné výplně budou z čirého bezpečnostního skla a uvnitř se plánuje osazení lavice z umělého kamene a obložení zadní stěny bílými skleněnými obkladačkami. Umělý kámen poslouží i jako povrch podlahových stupňů. Celkové náklady na rekonstrukci jsou vyčísleny na 1.618.508,- Kč. „Na opravu se nám vydařilo vyjednat investiční transfer devět set tisíc korun z Magistrátu města Brna,“ řekl Jiří Švachula a dodal: „V tomto konkrétním případě platí více než kdy jindy, že úplně přesně nevíme, na co se během prací narazí. Pokud by se však nevyskytly žádné zásadní komplikace, tak by rekonstrukce měla být dokončena za 10 týdnů.“

Opravu a netradiční využití původní zastávky navrhli v roce 2011 Tomáš Rusín a Ivan Wahla z brněnského ateliéru RAW při akci Městské zásahy Brno 2011. O rok později tehdejší vedení radnice vyhlásilo anketu, v níž se veřejnosti dotázalo, kterou variantu by preferovala – kromě Tram café byla nabídnuta možnost přístřešku a vznik informačního místa pro rodiče s dětmi. V lednu 2014 pak Zastupitelstvo městské části Brno-střed schválilo odkup nemovitosti od Dopravního podniku města Brna za 39.550,- Kč a nabytí vlastnických práv ke zhotovené architektonické studii za cenu 90.000,- Kč. Stavebně-technický průzkum probíhal v polovině loňského roku, v jeho průběhu byl zjištěn havarijní stav objektu, což vedle k zamezení vstupu do prostor čekárny.

Čekárnu pouliční dráhy na Obilním trhu navrhl v roce 1926 architekt Oskar Poříska (1897–1982) a o dva roky později byla postavena. Poříska je autorem i dalších slavných veřejných záchodků v Brně: vytvořil i dva podobné záchodky pro dnešní Moravské náměstí a také slavný Hříbek pro náměstí Svobody. Mezi Pořískovy stavby patří v Brně například dům Convalaria na nároží ulic Veselé a České či objekt Biskupského gymnázia.

Park na Obilním trhu vznikl na počátku 20. století. Předtím sloužil jako cvičiště koní, důl na hlínu či tržiště. Místo je ve správě městské části Brno-střed a je v současnosti velmi navštěvovaným městským prostorem. Jednak plní funkci pobytového parku a jednak jde o důležitý pěší koridor od rušné ulice Úvoz směrem k ulicím Gorkého a Veveří. V severní polovině parku bylo radnicí vybudováno oplocené dětské hřiště, které bylo v roce 2008 vybaveno atraktivními herními prvky. K dalším úpravám parku došlo v letech 2014 a 2015.


Rekonstrukce zastávky na Obilním trhu začíná Rekonstrukce zastávky na Obilním trhu začíná (165,50 KB)

Kalendář akcí

< 2019 >

Všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 Veřejné... (Akce třetích stran)
1. 05. 2019, 08:00 - 1. 05. 2019, 16:00
Prvomájová... (Akce třetích stran)
1. 05. 2019, 09:00 - 1. 05. 2019, 17:00
Nabízení biblické... (Akce třetích stran)
1. 05. 2019, 09:00 - 31. 05. 2019, 19:00
Shromáždění... (Akce třetích stran)
1. 05. 2019, 13:00 - 1. 05. 2019, 22:00
Kulturně... (Akce třetích stran)
1. 05. 2019, 13:00 - 1. 05. 2019, 19:00
Prvomájové slavnosti (Akce třetích stran)
1. 05. 2019, 13:30 - 1. 05. 2019, 22:00
Řekni ne pochodu... (Akce třetích stran)
1. 05. 2019, 16:00 - 1. 05. 2019, 22:00
Tančírny pod... (Akce třetích stran)
1. 05. 2019, 18:00 - 27. 06. 2019, 22:00
2 Politické... (Akce třetích stran)
2. 05. 2019, 06:00 - 23. 05. 2019, 19:00
Volební kampaň... (Akce třetích stran)
2. 05. 2019, 09:00 - 27. 05. 2019, 19:00
Jom ha-šoa:... (Akce třetích stran)
2. 05. 2019, 14:00 - 2. 05. 2019, 17:00
3 Studentská stávka... (Akce třetích stran)
3. 05. 2019, 10:00 - 3. 05. 2019, 14:00
4 Občanské... (Akce třetích stran)
4. 05. 2019, 14:00 - 4. 05. 2019, 17:30
5 Pietní akt (Akce třetích stran)
5. 05. 2019, 17:00 - 5. 05. 2019, 19:30
6 Shromáždění za... (Akce třetích stran)
6. 05. 2019, 18:30 - 6. 05. 2019, 21:30
7 8 Veřejné... (Akce třetích stran)
8. 05. 2019, 11:00 - 8. 05. 2019, 13:00
Morravák (Akce třetích stran)
8. 05. 2019, 18:00 - 8. 05. 2019, 22:00
9 10 11 Férová snídaně na... (Akce třetích stran)
11. 05. 2019, 09:00 - 11. 05. 2019, 11:00
Prolomit ticho (Akce třetích stran)
11. 05. 2019, 10:00 - 11. 05. 2019, 13:00
Dobrodrůžo:... (Akce třetích stran)
11. 05. 2019, 14:00 - 11. 05. 2019, 19:00
12 Léto v centru:... (Akce třetích stran)
12. 05. 2019, 14:00 - 12. 05. 2019, 21:55
Procesí věřících... (Akce třetích stran)
12. 05. 2019, 15:00 - 2. 06. 2019, 18:00
Rodiče pro klima (Akce třetích stran)
12. 05. 2019, 16:00 - 12. 05. 2019, 19:00
13 Nabízení biblické... (Akce třetích stran)
13. 05. 2019, 09:00 - 15. 05. 2019, 17:00
Anonymous for the... (Akce třetích stran)
13. 05. 2019, 16:00 - 13. 05. 2019, 18:00
Pochod za... (Akce třetích stran)
13. 05. 2019, 18:00 - 13. 05. 2019, 20:00
14 Oslava 71. výročí... (Akce třetích stran)
14. 05. 2019, 13:00 - 14. 05. 2019, 17:00
Happening zvíře... (Akce třetích stran)
14. 05. 2019, 15:00 - 14. 05. 2019, 19:00
Divadelní... (Akce třetích stran)
14. 05. 2019, 19:00 - 14. 05. 2019, 20:00
15 Slavnosti dobrého... (Akce třetích stran)
15. 05. 2019, 10:00 - 18. 05. 2019, 22:00
16 Slavnosti piva F.... (Akce třetích stran)
16. 05. 2019, 13:00 - 18. 05. 2019, 23:00
17 Čtení Bible (Akce třetích stran)
17. 05. 2019, 12:00 - 17. 05. 2019, 18:00
Festival léta v... (Akce třetích stran)
17. 05. 2019, 16:00 - 18. 05. 2019, 23:30
HVOB Concert Tour (Akce třetích stran)
17. 05. 2019, 19:00 - 17. 05. 2019, 22:00
Filmový festival... (Akce třetích stran)
17. 05. 2019, 21:00 - 18. 05. 2019, 01:00
18 Běh pro paměť národa (Akce třetích stran)
18. 05. 2019, 08:00 - 18. 05. 2019, 19:00
Moravský pohár (Akce třetích stran)
18. 05. 2019, 12:00 - 18. 05. 2019, 15:00
Kresba jarní... (Akce třetích stran)
18. 05. 2019, 15:00 - 18. 05. 2019, 18:00
19 Protest proti... (Akce třetích stran)
19. 05. 2019, 14:00 - 19. 05. 2019, 20:30
Sportovně zábavný... (Akce třetích stran)
19. 05. 2019, 14:00 - 19. 05. 2019, 18:00
Alexandrovci -... (Akce třetích stran)
19. 05. 2019, 15:00 - 19. 05. 2019, 22:30
20 Předání výzvy za... (Akce třetích stran)
20. 05. 2019, 16:45 - 20. 05. 2019, 17:30
21 Předvolební... (Akce třetích stran)
21. 05. 2019, 06:30 - 21. 05. 2019, 09:30
Za nezávislou... (Akce třetích stran)
21. 05. 2019, 18:30 - 21. 05. 2019, 20:00
22 Happening mladých... (Akce třetích stran)
22. 05. 2019, 17:30 - 22. 05. 2019, 20:00
23 Empík hledá Foxíka (Akce třetích stran)
23. 05. 2019, 07:30 - 23. 05. 2019, 12:30
Svobodně pijeme a... (Akce třetích stran)
23. 05. 2019, 16:00 - 23. 05. 2019, 22:00
24 Dětský program v... (Akce třetích stran)
24. 05. 2019, 08:00 - 28. 05. 2019, 23:00
Vínománie 2019 -... (Akce třetích stran)
24. 05. 2019, 09:00 - 2. 06. 2019, 22:00
Nabízení biblické... (Akce třetích stran)
24. 05. 2019, 09:00 - 25. 05. 2019, 19:00
Studentská stávka... (Akce třetích stran)
24. 05. 2019, 09:30 - 24. 05. 2019, 12:00
Grand Prix v... (Akce třetích stran)
24. 05. 2019, 13:00 - 25. 05. 2019, 17:00
Ponavafest (Akce třetích stran)
24. 05. 2019, 13:00 - 26. 05. 2019, 00:00
Léto v centru:... (Akce třetích stran)
24. 05. 2019, 14:00 - 24. 05. 2019, 22:55
Festival (Akce třetích stran)
24. 05. 2019, 16:30 - 25. 05. 2019, 00:00
25 Action in the City (Akce třetích stran)
25. 05. 2019, 08:00 - 25. 05. 2019, 22:00
Dětský program (Akce třetích stran)
25. 05. 2019, 08:00 - 25. 05. 2019, 13:00
Zkouška... (Akce třetích stran)
25. 05. 2019, 18:00 - 30. 05. 2019, 22:00
26 Den sousedů (Akce třetích stran)
26. 05. 2019, 10:00 - 26. 05. 2019, 19:00
27 28 FAST běh 2019 (Akce třetích stran)
28. 05. 2019, 09:00 - 28. 05. 2019, 14:00
Shromáždění za... (Akce třetích stran)
28. 05. 2019, 18:30 - 28. 05. 2019, 20:00
Koncert Soeufa... (Akce třetích stran)
28. 05. 2019, 21:00 - 28. 05. 2019, 22:30
29 Brno osvobozené!? (Akce třetích stran)
29. 05. 2019, 10:00 - 28. 06. 2019, 20:00
C. K. Smrt -... (Akce třetích stran)
29. 05. 2019, 14:00 - 31. 05. 2019, 18:00
Brněnsko tančí a... (Akce třetích stran)
29. 05. 2019, 17:00 - 29. 05. 2019, 19:30
30 Turnaj v pétanque (Akce třetích stran)
30. 05. 2019, 15:30 - 30. 05. 2019, 22:00
Představení... (Akce třetích stran)
30. 05. 2019, 18:00 - 30. 05. 2019, 22:00
31 Vadso Ungdomskorps (Akce třetích stran)
31. 05. 2019, 10:00 - 31. 05. 2019, 14:00
ZUŠ OPEN... (Akce třetích stran)
31. 05. 2019, 14:00 - 31. 05. 2019, 19:00
Brno Šprtec open... (Akce třetích stran)
31. 05. 2019, 15:00 - 31. 05. 2019, 17:00
Slepičí tour v... (Akce třetích stran)
31. 05. 2019, 18:00 - 31. 05. 2019, 18:15
   
 

Portálové řešení QCM, s.r.o.