Provedení 4 minioper formou happeningu

8. 06. 2017, 08:00 - 8. 06. 2017, 20:00

Typ: Akce

Místo konání: Brno, Moravské nám., u sochy Markraběte Jošta Lucemburského

BERGIÁNA – koncert k výročí nedožitých 90. narozenin Josefa Berga, významného brněnského skladatele
8. 6. 2017, 19:30
Moravské náměstí a Místodržitelský palác
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Svou loňskou sezonu“ A“ zakončovalo BCO - Brno Contemporary Orchestra mimořádným koncertem v pavilonu A na brněnském výstavišti. Letošní sezonu nazvanou „B“ ukončí přímo v pupku města Brna na Moravském náměstí. V rámci open air projektu zazní na různých místech tři opery a jedna sborová skladba Josefa Berga. 

Na rozdíl od brněnského hradu Špilberk, jehož jméno bylo již dávno počeštěno, tak jméno jednoho z nejzajímavějších pojanáčkovských brněnských skladatelů Josefa Berga (1927 – 1971) zůstalo německé, pokřtili jej jménem Josef a říkalo se mu Pepin. Brňák jak řemen. 8. března 2017 by se tento enfant terible brněnské hudební a literární scény dožil devadesáti let. Bergovo dílo, stojící kdesi na hraně mezi genialitou a mašíblovstvím, mezi racionálním a dadaistickým, mezi humorným a tragickým a mezi hudebním a literárním, je provozováno spíše sporadicky, ačkoliv bývá pojmenováno jako stěžejní a vlivné pro kulturu druhé poloviny dvacátého století u nás. A kde jinde zrealizovat Bergovy prapodivné opusy, než v samotném pupku Brna na Moravském náměstí. 

PROGRAM:
BERGIÁNA
Pavel Šnajdr -dirigent
Matyáš Dlab – režie
Matěj Sýkora – výtvarná spolupráce
Martin Javorský – tenor
Pavla Radostová- soprán
Jarmila Balážová – mezzosoprán
Tomáš Krejčí – baryton
BCO - Brno Contemporary Orchestra

Alegorie spravedlnosti – socha Mariuse Kotrby: 
Josef Berg: Pijácký orloj. Madrigal pro čtyři hlasy na 759. čtyřverší Omara Chájjáma

Alegorie moudrosti – bronzový model Brna: 
Josef Berg: Snídaně na hradě Šlankenvaldě. Výjev ze staré loutkové komedie pro basbaryton, recitaci (4 herci), klarinet, lesní roh, fagot, housle, violu a violoncello

Alegorie statečnosti – jezdecká socha Jaroslava Róny: 
Josef Berg: Eufrides před branami Tymén. Komorní opera (indisponovaný zpěvák, trubka, řečník a dvě posluhovačky) na text J. Berga. (1964)

Místodržitelský palác: 
Josef Berg: Provizorní předvedení opery Johanes doktor Faust. Komorní opera pro 2 zpěváky (soprán, tenor), 1 činoherce, tři žesťové nástroje (trubka, lesní roh, trombon), bicí a magnetofonový pás. (1967)

 

Soubor BCO– Brno Contemporary Orchestra byl založen v roce 2011 s cílem hrát současnou světovou hudbu v Česku a českou hudbu po celém světě (s přesahy k hudbě 20. století).

Chceme hudbou oslovit posluchače a ukázat jim, že může být součástí každodenního života.

Kompaktními dramaturgickými celky a originálními projekty jako je spojení hudby s ostatním uměním (film, výtvarná umění, architektura, tanec…) se snažíme být atraktivní nejen pro publikum, ale i pro skladatele, které chceme podněcovat k tvorbě nových děl na míru orchestru.

Zakladatelem, uměleckým vedoucím a šéfdirigentem BCO je Pavel Šnajdr.

Akce vzniká ve spolupráci s Filharmonií Brno.

Web: http://bcorchestra.cz/cs/koncerty/

 

Portálové řešení QCM, s.r.o.