FAST běh

25. 05. 2017, 09:00 - 25. 05. 2017, 15:00

Typ: Akce

Místo konání: Brno, park Lužánky

V České republice zemře každý druhý člověk na mozkový nebo srdeční infarkt. Mnoha úmrtím či následkům by se však dalo předejít, kdyby lidé věděli, jak onemocnění rozpoznat a jak na ně správně reagovat. Proto jsme v rámci vzdělávacího programu HOBIT (www.projekthobit.cz) začali organizovat FAST běh.

FAST běh je zážitková sportovní událost pro žáky ZŠ a víceletých gymnázií, která prověřuje nejen rychlost, ale i znalosti žáků o cévní mozkové příhodě a infarktu myokardu. Díky FAST běhu se účastníci zábavnou formou naučí životně důležité informace spojené se záchranou života při vzniku CMP a IM. V praxi si tak vyzkouší, co se ve škole mohli naučit teoreticky.

Název FAST je odvozen od mnemotechnické pomůcky pro rozpoznání příznaků cévní mozkové příhody a vychází z anglických slov Face, Arm, Speech, Time. Zároveň fast znamená anglicky rychlý, rychle - tedy ideální název pro běžecký závod.

Ve vymezeném prostoru parku bude vyznačena trať pro závod se stanovišti, kde budou žáci plnit úkoly, jako je poskytnutí první pomoci a pod. Během závodu, který bude trvat asi 4 hodiny, jsou pro účastníky nachystané doprovodné aktivity. Závod končí vyhlášením vítězů, okolo 14. hod.

Letošní ročník si klade za cíl přichystat ještě zajímavější úkoly na trati, bohatší doprovodný program (opět ve spolupráci s hasiči a rychlou záchrannou službou) a připravit na reálné situace, kdy budou muset zachránit lidský život, ještě více školáků (loni jich bylo 84).

HOBIT je programem Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC). Spoluorganizátorem je nezisková organizace Iktus, o.p.s. Podílet se bude Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje a Hasičský záchranný sbor Brno. Další partneři jsou v jednání.

Web: http://projekthobit.cz/index.php/cz/o-projektu/fast-beh

 

Portálové řešení QCM, s.r.o.